مقاله مزایای صخره نوردی برای کودکان

ورزش در کنار آموزش

از زمانی که کودکان یاد می گیرند بایستند و قدم بزنند، به طور طبیعی می خواهند از موانع مختلف بالا روند ، صعود کنند و محیط اطراف خود را کشف کنند.به گفته دکتر جو فراست ، که به عنوان “پدر معاصر حمایت از بازی” شناخته شده است ، کودکان به دلایل زیادی صعود می کنند:

 • توسعه

میتوان گفت همه کودکان سالم برای صعود متولد شده اند؛ چرا که بلافاصله پس از تولد ، غریزه کودکان به گونه ای ست که به جستجو ، دیدن ، کشف ، لمس و جابجایی اشیاء بپردازند و توانایی های ذهنی و جسمی خود را توسعه بخشند  که  این خود منجر به مهارت های اولیه صعود می شود.

 • سرگرمی

کودکان برای تفریح بالا می روند. آنها صعود می کنند تا اکتشاف کنند ، به رقابت بپردازند ، به تصورات وخیالات خود بپردازند ، دوستان خود را تعقیب کنند و … . به عبارت ساده ، صعود برایشان سرگرم کننده است!

 • آدرنالین

کودکان خردسال دوست دارند خطر کنند و چه چیزی بهتر از صخره نوردی و سنگنوردی که راهی است برای تجربه  یک “احساس خطر سالم”.

 • یادگیری

کودکان اغلب برای کشف و به دست آوردن تجربه های جدید صعود میکنند. دکتر فراست می گوید: “کودکان از طریق کوهنوردی باید یاد بگیرند و یاد بگیرند و یاد بگیرند.

درست است که کودکان خود به این نوع هیجانات علاقه دارند اما صخره نوردی مزایایی هم برای کودکان دارد:

مزایای صخره نوردی برای کودکان

 1. صخره نوردی باعث افزایش اعتماد به نفس می شود
  مهم نیست که شما کودک باشید یا یک بزرگسال ، هیچ چیز مانند یک صعود با موفقیت از یک دیواره صخره نوردی نمی تواند اینچنین اعتماد به نفس شما را بالا برد. این امر به ویژه در زمانی نمود پیدا میکندکه فرزند شما از ارتفاع می ترسد و کم کم مهارت های مقابله با این ترس ها  را یاد گرفته و بعد از صعود موفقیت آمیز به خود افتخار خواهد کرد.
 2. صخره نوردی، هماهنگی دست ، پا و چشم را بهبود می بخشد
  صخره نوردی یک فعالیت کامل بدن است که شامل همه گروه اصلی عضلات می شود. همچنین به هماهنگی دقیق احتیاج دارد – کودک شما با چشم خود همه مسیرها را باید ببیند سپس بهترین مسیر را در میان مسیرهای موجود جستجو کند و بعد از آن دست و پاهای خود را به درستی روی آن نگه دارد. در یک کلام میتوان گفت صخره نوردی میتواند موجب افزایش تمرکز در کودک شما شود.
 3. صخره نوردی، استحکام ، استقامت و انعطاف پذیری را افزایش می دهد
  در صخره نوردی کودک شما پاها ، بازوها و حتی عضلات ریز در دستان خود را به کار خواهد گرفت. این باعث افزایش استقامت بدنی و انعطاف پذیری در کودکان می شود.
 4. صخره نوردی مهارت های حل مسئله را افزایش می دهد
  صعود به همان اندازه که یک بازی ذهنی است، یک شاهکار برای افزایش توان جسمی است.هنگامی که کودک شما اولین صخره سنگی خود را صعود می کند ، ممکن است از همه راه هایی که می تواند بوسیله آن خود را به بالا بکشد ، غافل شود. هر چه بیشتر صعود می کند ، یاد می گیرد چگونه از نظر ذهنی ، کارآمدترین راه ها را برای حرکت در تکیه گاه ها مشخص کنند. این مهارت های حل مسئله و برنامه ریزی می توانند به راحتی به زندگی روزمره منتقل شوند.
 5. صخره نوردی سرگرم کننده است
  ممکن است در ابتدا برایشان ترسناک باشد ، اما با صبر و تمرین کافی آنها در حالی که لبخند می زنند با هیجان دیواره ها را کشف میکنند.یاد می گیرند که مسیری را  بارها و بارها امتحان کنند تا بالاخره به مسیر مطلوب برسند. یاد میگیرند به عقب برگردند ، فکر کنند و تأمل کنند که چه چیزی مؤثر است و چه چیزی مؤثر نیست.
دیواره سنگنوردی کودکان

دیواره صخره نوردی کودکان در چه مکان هایی قابل اجراست؟

با توجه به موارد گفته شده فراهم کردن تجهیزات بازی کودکان مثل دیواره صخره نوردی کودکان می تواند پیشنهاد مناسبی باشد اما بدلیل زندگی آپارتمان نشینی امکان ایجاد چنین فضایی در محیط منزل وجود ندارد بنابراین خانواده ها مایل هستند کودکان خود را به محیطی با این شرایط بسپارند و چه بهتر که این امکانات در مهد کودک ها که زمینه ساز رشد فکری و جسمی کودک هستند، ایجاد شود.
مهد کودک ها در کنار آموزش های فکری و روان شناختی می توانند با استفاده از دیواره های صخره نوردی مخصوص کودکان زمینه رشد فکری و جسمی کودک را بالا برند و به ایجاد محیطی پر از هیجان و شادی برای کودکان کمک کنند.

همچنین ایجاد این دیواره های صخره نوردی در شهربازی ها و مراکز بازی کودک میتواند ایده جذابی باشد که کودکان بازی، هیجان و تفکر را با هم تجربه کنند.

ایجاد مراکز ماجراجویی نیز میتواند پیشنهاد خوبی برای شهربازی ها باشد. مراکزی که در آنها ورزش، سرگرمی و هیجان ادغام می شود. این مکان ها می توانند از قسمتهای مختلفی مثل صعود و فرود با طناب، صخره و سنگنوردی، عبور از موانع، گذرگاه های تعادلی، زیپ لاین و … تشکیل شوند.

چالش های مراکز ماجراجویی، فکری و برخی دیگر بدنی و مربوط به تعادل و آمادگی جسمانی است.

همچنین در مکان های کوچک تفریحی و سرگرمی نیز می توان بخشی از این مجموعه ها را اجرا کردی می توان در یک مجموعه همه ی چالشها را یک جا داشت و یک مجموعه ی کامل و جذاب ایجاد کرد.

1 comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *